Svobodné softwarové licence

Věříme, že vám tyto překlady pomohou při studiu a ke snazšímu pochopení práv, které vám svobodný software dává. Pamatujte však prosím na to, že se jedná o překlady neoficiální a právně závazné jsou pouze anglické originály licencí. Důvod je ten, že pořídit profesionální právnické překlady do ostatních jazyků by bylo velmi složité a drahé – a co je horší, pokud by došlo k chybě překladu, mělo by to katastrofální dopad na komunitu svobodného softwaru. Více se dozvíte na stránkách GNU.org: Unofficial Translations.

Přeložené licence

Samotné licence i jejich překlady je možno volně kopírovat. Najdete je proto na Internetu na mnoha místech. Na této stránce se snažíme shromáždit všechny české a slovenské překlady.

Česky:Slovensky:

Nadace Free Software Foundation průběžně reaguje na změny v oblasti informačních technologií a přizpůsobuje softwarové licence novým skutečnostem. Proto vznikly postupně už tři verze GPL licence (vydány v letech 1989, 1991 a 2007). Nový software se doporučuje vydávat pod poslední verzí. Starší programy se šíří pod licencí, pod kterou byly původně vydány, případně je jejich autor může tzv. přelicencovat – vydat pod novější verzí licence. Také můžete narazit na program, který je šířen např. pod licencí „GNU GPL verze 2 nebo novější“ – to pro vás, jako uživatele, znamená, že si můžete vybrat verzi, která vám vyhovuje více.

Pokud jste vývojář a zvažujete, zda svůj software vydat pod licencí LGPL nebo GPL, mohl by vás zajímat článek Why you shouldn't use the Lesser GPL for your next library.

Co je softwarová licence

Software je ve většině zemí chráněn autorským právem – u nás je to Zákon č. 121/2000 Sb. (tzv. Autorský zákon). Tento zákon zakazuje prakticky jakékoli užití počítačového programu, pokud uživatel neobdržel od autora svolení (licenci).

Softwarová licence je smlouvou mezi autorem programu a jeho uživatelem, definuje vztah těchto dvou stran a zejména podmínky, za jakých je možno program používat – bez ní by bylo užití programu nelegální.

Co je svobodný software

Svobodný software je takový software, který zaručuje uživateli čtyři základní práva – svobody:

  • spouštět program za libovolným účelem
  • studovat, jak program funguje; měnit ho, aby dělal, co chcete
  • svoboda redistribuovat program – takže člověk může pomoci ostatním
  • svoboda šířit kopie upravené verze ostatním

Tento pojem definoval Richard Stallman, zakladatel Free Software Foundation – viz The Free Software Definition.

Autoři

  • autorem licencí je nadace Free Software Foundation
  • autoři českých překladů jsou uvedeni u jednotlivých licencí
  • autorem doprovodných textů a provozovatelem těchto stránek je František Kučera (frantovo.cz)

Přestože se jedná o neoficiální a právně nezávazné překlady, záleží nám na tom, aby byly co nejkvalitnější a co nejlépe odpovídaly anglickému originálu. Pokud tedy najdete v překladech chybu, ať už pravopisnou, stylistickou, nebo dokonce věcný nesoulad s originálem, dejte nám prosím vědět, ať můžeme chybu opravit.